21. század. Modern, felgyorsult világ, egyszerűbb, kényelmesebb megoldások, melyeket az élet minden területére kiterjesztettek. Minél jobban haladunk előre a korban, annál sebesebben és intenzívebben ível felfelé az átlag életszínvonal és fejlődik a technológia. Ez mind szép és jó, orvostudomány, elektronika, szórakoztatóipar… Ezek mind az emberek igényeinek hatására és kielégítésére születettek meg. Az egészségügy soha nem látott, soha nem tapasztalt szintet ért el, olyan műtétek, beavatkozások is lehetségesek, melyek például 100 évvel ezelőtt el sem lehetett volna képzelni. Az elektronikai eszközük is elképesztő átalakuláson mentek/mennek keresztül, ma már az emberiség mindennapjai gépközpontúak, és a legtöbb folyamat automatizálódott.
Szórakoztatóipar. Amióta az emberi civilizáció kialakult, azóta követhetjük nyomon, hogy miként, hogyan szórakoztatják magukat és egymást a népek, és hogyan színezik meg a hétköznapjaikat. Példának okáért vegyük például az ókori görög színházakat. Már akkor mutatkozott az igény a köznép szórakoztatására, és az korszak nagy mérföldkövet jelentett a kultúra fejlődésében, globális szinten is.
Természetesen napjainkban is jelen vannak ezeknek a „leszármazottjai”, továbbá egyéb, innovatív és sokszínű alternatívái a szórakoztatásnak, kulturális informálódásnak. Ez a múlt évszázad óta keveredett az elektronikai cikkek használatával, kényelmesebbé, újszerűbbé akarták tenni ezeket a lehetőségeket a közvetettség megszüntetésével, melynek elengedhetetlen kellékei ezek a termékek, pl. a rádiók, ha a korábbi időket nézzük, vagy a televízió, mely napjainkban még nagyobb népszerűségnek örvend. Ezzel a forradalmian új közeggel a hírközlés, és a kommunikáció is egy teljesen más szintre lépett, kialakultak a médiumok, és maga a média, mely talán a legnagyobb hatással és befolyással rendelkező jelenség napjainkban.
Ezzel el is érkeztünk volna a kiválasztott témámhoz. A média, és annak melléktermékei.
A média – véleményem és tapasztalataim szerint – a kor legsokoldalúbb, legnagyobb felelősséggel bíró, legnépszerűbb, és leginkább „fogyasztott” jelenséggel, mely nagyban befolyásolja az átlagos és kevésbé átlagos ember életét és annak folyását.
Nem egy akármilyen eszközről beszélünk, és ezt a döntéshozó pozíciókban ülők is tudják. Teljes mértékben a hatáskörük alatt áll, melyet nem feltétlenül pozitív célra használnak fel, legalábbis nem minden szempontból.
Az emberek – ugye, ahogy azt már korábban is említettem – televízióból, vagy idősebb generációk esetében rádióból, újságból, stb. tájékozódnak a világban történő eseményekről. Ez azt vonja maga után, hogy ezekből a médiumokból hallott, látott dolgok határozzák meg az ember gondolkozását, gondolatait, közérzetét, véleményét, mely egy igen veszélyes dolog, pláne, ha az ember máshonnan nem is tájékozódik, hogy mérlegelni tudja az új tények hitelességét.
Tökéletes manipulációs eszközként használják ezt azok, akiknek e felett irányítása van. Befolyásoló hatása nagyon mérgező tud lenni, mely nem szinte nem is érzékelhető. Ez a pánikkeltés legmegfelelőbb felülete, de beszélhetnék itt akár az internetről, internetes platformokról, melyek szinten intenzíven pumpálják tele az ember fejét, nem feltétlenül valós információkkal.
Ez a jelenlegi koronavírus-krízisben is észrevehető, a média által közvetített hírek, de inkább annak módja és erőteljessége ijesztően hat a népre (bár ez a járvány egy kivételes eset és valóban komoly)Számomra ez a legaggasztóbb jelenség, mely túlságosan is tele van hamis és megtévesztő közleményekkel. Megjegyzem, hogy ez csak az egyik oldala a médiának, és minél több jó oldala van egy dolognak, annál több lesz a negatív hátulütője, és ez a kétpólusú kép mindig jelen lesz ez élet minden területén, és ez valamilyen szinten normális is, azt hiszem.
Szöveg: Lakatos Gergő
Fotó: Unsplash