Sok emberben felvetődött már a kérdés, hogy vajon létezik-e Isten. Ez több dologból is eredhet. Sokan, ha nehéz helyzetbe kerülnek életük során, imádkoznak, fohászkodnak Istenhez, de van, mikor úgy érzik, hogy nem kapnak választ.
Felvázolok egy esetet. Egy nagycsalád szeretne családi vakációra menni. Már évek óta gyűjtik a pénzt az álomnyaralásra. Úgy érzik, végre minden ideális és adott, ezért elmennek és befizetik az utazást. Valamilyen okból kifolyólag a repülőgépet nem érték el. Nagyon dühösek, a pénz odaveszett. Imádkoznak de mégsem oldódik meg az ügy. Szomorúan hazamennek, majd hallják a tv-ben, hogy az a repülőgép, amivel épp mentek volna, lezuhant, és néhány ember életét vesztette, sokan pedig súlyosan megsérültek.
Ezzel azt akartam bemutatni, hogy sok olyan helyzet/eset van az életben, mikor úgy érezzük, hogy Isten nem fogja a kezünket, pedig éppen akkor van a legjobban mellettünk. Ilyenkor az emberek nagy része a tudománnyal foglalkozik, és azzal, hogy képezze magát, ami részben jó, mert fontos, hogy az emberek tájékozottak legyenek, illetve legyen tudásuk. De az is fontos, hogy higgyenek, hiszen sokan nem is tudják (mert csak a tudásra hagyatkoznak), hogy Isten nélkül nem lehetnének azon az úton, amelyen járnak, hiába óriási a tudás.
Már a kezdetektől nehéz kérdés volt a vallás és a tudomány szembeállítása. Az emberiség isten által teremtetett, viszont jött az evolúciós kérdés. Ezt a vallásos emberek nem tudták elfogadni. Érdekességképp leírok egy történetet. Sok nagyon vallásos helyen a Coca Cola kóser (iszlám vallásban, zsidó vallásban), viszont a Pepsi nem. Ez annak köszönhető, hogy az egyik reklámban az emberiség teremtéséről volt szó, amelyet egyértelműen az evolúcióval magyaráztak. Ez sok vallásos embernek unszimpatikus volt, így nem is szívesen fogyasztotta a Pepsi terméket (köztük voltak keresztények is nagy számban).
A tudomás és a vallás szembenállása jelenleg is egy nagyon nehéz kérdés. A tudomány fejlődik folyamatosan, ami sok emberben a vallástalanságot váltja ki. Sokan csak a tudománnyal foglalkoznak, pedig a vallással is fontos foglalkozni. Van olyan eset is, mikor egy hívő ember olvas/kutat vallással kapcsolatos dolgokról, melyeket tudományos tényekkel magyaráznak, így hitéből veszít. A bibliában leírtak után olvas, átnézi történelmi szempontból, és ha nem talál rá tudományos tényt, akkor odaveszett a hite. Vannak olyan történetek a Bibliában, amik természetfelettiek, de hát Isten éppen ettől (is) Isten.
Próbálják elmagyarázni, hogy ez emberi képtelenség, abba bele nem gondolva, hogy Isten egy természetfeletti lény, aki létrehozta a világmindenséget. Nem lehet tudománnyal megmagyarázni. Az orvostudományban is megjelenik ez a probléma. De vannak csodálatos emberek, akik egyszerre hisznek, és közben óriási tudással rendelkeznek. Volt is egy órám, amit fölvettem az egyetemen: ez a vallásról és a tudomány kapcsolatáról szólt az orvostudományban. Nekem azok az orvosok a példaképeim, akik rengeteg tudással rendelkeznek, képzik magukat, hiszen fontos, de mégis hisznek, és nem csak a tudományra hagyatkoznak.
A legnagyobb erénye egy embernek szerintem, ha egyszerre mindkettővel rendelkezik. Nem egy olyan esetről hallottam, hogy volt egy beteg, akinek néhány hónapot adtak, de isteni csoda által meggyógyult, és több évig tudott együtt élni a betegséggel, viszonylag jó állapotban. Az ilyen esetek, melyek nem voltak tudományosan megmagyarázhatóak, a szeretettel, amit a családtól kapott, és az isteni segítséggel magyarázták. Fontos, hogy higgyünk és imádkozzunk. Ne csak akkor, ha éppen bajban vagyunk és szükségünk van rá, hanem mindig! Ha végzem az egyetemmel én is olyan orvos szeretnék lenni, aki sok tudással rendelkezik, de mellette hisz Istenben!
Szöveg: Rostás Gusztáv
Fotó: Unsplash